PAULINA PIDZIK – (WEJŚCIE W LAS)Warto w ten tomik – w tę leśną „ciemną ciszę” – wejść bezkrytycznie, bez lekturowych podpórek i uprzedzeń, tak jak „bosymi stopami wchodzimy w pobożny rytuał”, w „ceremonie różańców przesuwania koronek/ zakrywania luster odchodzenia od zmysłów zapalania gromnic”.

Joanna Mueller

(wejście w las)


(wejście w las) to debiutancka książka poetycka Pauliny Pidzik, wydana w 2019 roku przez KONTENT przy współpracy z Wydziałem Kultury Miasta Krakowa. Jest ona dostępna w trybie bezpłatnej dystrybucji w księgarniach w całej Polsce (lista poniżej). Na najbliższy miesiąc zaplanowana jest premiera wersji elektronicznej.

Książka Pidzik nawiązuje do nurtów znanych już najnowszej poezji polskiej – m.in. z twórczości Małgorzaty Lebdy, ale za sprawa specyficznego, własnego rekwizytorium i odwołań do ekopoetyki wyodrębnia się na tle polskiej poezji najnowszej. Krytycy wskazują, że poezja Pidzik jest zjawiskiem nieprzeciętnym, zindywidualizowanym, ale przy tym otwartym na przyswojenie przez nawet mniej wyrobionego czytelnika. Jej wiersze prezentują doświadczenie zakorzenione w naturze (stąd głosy zaliczające ją do nurtu ekokrytycznego), więziach rodzinnych, dialogu z kulturowym imaginarium, w dogłębnym przeżywaniu bólu i tak szerokim spektrum innych emocji, że tylko poetyckie transformacje języka są w stanie je oddać.

Tomik wydany został w nakładzie 300 egzemplarzy. Zawiera 29 wierszy w trzech częściach, opatrzonych posłowiami autorstwa Joanny Mueller oraz Agaty Jabłońskiej. Część wierszy ilustrują rękopisy autorki. Okładkę zaprojektował Marcin Świątkowski, zaś za oprawę edytorską odpowiada Aleksandra Ćwikowska. Na okładce wykorzystano otworkowe fotografie autorki.


Książkę Pauliny Pidzik czyta się tak, jak obchodzi się znajomą okolicę, wybierając różne ścieżki i zatrzymując się za każdym razem w innych miejscach. Otoczenie wydaje się zwyczajne, to sąsiedztwo rodzinnego domu, las i cmentarz. Jak bywa w takich miejscach, panuje jakiś rodzaj bezczasu, można wyczuć rytm przyrody i lokalnej kultury; dopiero opowiadanie przewodniczki uczula nas na szczegół.

Agata Jabłońska

AUTORKA


Paulina Pidzik (ur. 1986) – z wykształcenia prawniczka, doktorantka w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego (2010-2018). Naukowo zajmuje się zagadnieniem autonomii pacjenta. Poetka wyróżniana w licznych konkursach poetyckich m.in. zdobywczyni I miejsca w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka (2015), laureatka 12. edycji Połowu, organizowanego przez Biuro Literackie (2017), zdybywczyni I miejsca w XVI Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki (2018) oraz I miejsca w Turnieju Jednego Wiersza, organizowanego przez kwartalnik literacki KONTENT, podczas krakowskiej Nocy Poezji (2018).

Wyróżniona w projekcie Pierwszej Książki podczas Stacji Literatura 23., organizowanej przez Biuro Literackie (2018). Jej wiersze znalazły się w kilku zbiorowych publikacjach książkowych: Trakls Krieg. Wojna Trakla (Kraków 2015), sfera 3 (Kraków 2016), Połów. Poetyckie debiuty 2017. (Stronie Śląskie 2018) oraz po co komu poezja i trochę prozy (Kraków 2018). Publikowała w takich czasopismach jak: „2Miesięcznik”, „Topos”, „Elewator”, „Nowa Dekada Krakowska”, „Wizje”, „KONTENT” i „Inter”.


POBIERZ

Książkę udostępniamy za darmo w formie plików *.pdf, *.mobi oraz *.epub. Zapraszamy do pobierania!

DYSTRYBUCJA

Książka dostępna jest w dystrybucji bezpłatnej w następujących księgarniach: